fbpx

Wielkość czcionki:

  • A
  • A
  • A

Kontrast strony:

  • A
  • A
  • A

AKCES Edukacja na portalach społecznościowych

Dlaczego warto uczyć programowania od najmłodszych lat szkolnych?


LE Milo Training 4 16GSzybki rozwój technologii informatycznych powoduje, że aby rozumieć otaczającą rzeczywistość, warto rozwijać umiejętności w dziedzinie programowania. Nauka programowania od najmłodszych lat szkolnych  pozytywnie wpływa na dalszy rozwój młodego człowieka. Dzięki dostosowaniu odpowiednich narzędzi do wieku dziecka można go zainteresować tą dziedziną nauki już jako malucha. To, co dla dorosłych może wydawać się „czarną magią”, odpowiednio przedstawione dziecku jest okazją do zabawy. Na rynku dostępnych jest wiele zabawek, mat, gier i przyjaznych dla dzieci aplikacji, które wprowadzają dziecko stopniowo  w świat programowania.  

Kształtowanie myślenia komputacyjnego i inne korzyści z nauki programowania

Nauka programowania przynosi wiele korzyści:

Myślenie komputacyjne:

Rozwiązywanie problemów krok po kroku, rozkładanie zagadnień na mniejsze czynniki i szukanie sposobu na każdy z nich jest bardzo ważną umiejętnością pozwalającą sprostać wielkim wyzwaniom.

Ćwiczenie kreatywności:lego programowanie

Poszukiwanie rozwiązań pojawiających się problemów zmusza do twórczego myślenia. Czasem trzeba zmienić koncepcję i poszukać zupełnie nowej, niestandardowej drogi do rozwiązania. Mali programiści pisząc na lekcjach  swoje pierwsze programy czy gry  ćwiczą twórcze myślenie i poszukują nowych rozwiązań.

Wytrwałość, cierpliwość, poszukiwanie rozwiązań i błędów - debugowanie

Jak to mówią „prawie robi wielką różnicę” – jeden bloczek, jeden klocek ustawiony nie tak jak trzeba sprawia, że program nie działa tak jak chcieliśmy. Rolą nauczyciela jest pomóc uczniowi zrozumieć, że błędy są po prostu częścią procesy programowania i szerzej - tworzenia czegokolwiek. Programując, dziecko uczy się, że błędy wolno, a nawet powinno się popełniać, ponieważ to tylko kolejny krok do sukcesu.Zestawy LEGO Education, czyli nauka programowania poprzez zabawę


Coding express gąsieniczka2Zastosowanie na lekcjach zestawów LEGO Education, gdzie łączy się ze sobą programowanie z budowaniem z klocków, które następnie ożywiamy,  jest dla dzieci czystą zabawą, która niesie za sobą ogrom korzyści. Połączenie tych dwóch czynności – budowania i programowania - jest dla uczniów  ciekawym doświadczeniem, a możliwość oglądania efektów swojej pracy pozytywnie wpływa na ich samoocenę, oraz sprawia, że lekcje w szkołach stają się ciekawsze. Praca z zestawami LEGO Education nie tylko wprowadza w naukę programowania, ale też pokazuje zasady działania silników, czujników i budowy maszyn. Rodzicom często zależy na tym, żeby dzieci nie spędzały zbyt dużo czasu przy komputerze. Jeśli jednak dajemy dziecku wyzwania łączące świat rzeczywisty z językiem programowania, ten czas przy komputerze wniesie w życie dziecka konkretną wiedzę. 

Rosnące zapotrzebowanie na programistów - lepsza praca w przyszłości.

Z upływem lat zmienia się nie tylko młodzież, ale i trendy na rynku pracy, a co za tym idzie zmienia się także system edukacji. Włączenie do procesu edukacji nowoczesnych technologii między innymi programowania, pokazuje zarówno nauczycielom, uczniom,  jak i ich rodzicom, wpływ tych technologii na rozwój świata. Prawidłowe wspieranie dziecka przez rodziców i nauczyciela może rozwinąć jego zainteresowania,  a należy pamiętać, że powstają nowe zawody, w których właśnie  dziecko może znaleźć swoją wymarzoną pracę. 

Programowanie pomaga zrozumieć królową wszystkich nauk - jej wysokość matematykę

Powszechnie słyszy się, że jeśli ktoś jest dobry z matematyki, to łatwo poradzi sobie  z programowaniem - w końcu programowanie to wykonywanie ciągu działań. Jednak gdyby tak odwrócić sytuację i to właśnie umiejętność programowania wpływała na lepsze zrozumienie tak strasznej dla wielu matematyki?  Okazuje się, że jest to możliwe. Podczas zabawy w programie Scratch dzieci intuicyjnie wykorzystują takie elementy jak ułamki, czy kąty. I gdy spotkają się z tym na matematyce mogą usystematyzować swoją wiedzę, którą przyswoili właśnie podczas zabawy  z programowaniem. 

Jak powiedział Bill Gates - informatyk i współzałożyciel Microsoftu:

„Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką.”

Chociaż dla nauczycieli prowadzenie takich zajęć to nie lada wyzwanie, to biorąc pod uwagę korzyści, które takie zajęcia przynoszą dla młodego człowieka oraz dostępność materiałów doszkalających, warto podjąć próby dokształcenia się właśnie w tym kierunku.

 LE origramiwanie dziewczynki          

Jak uczyć dzieci programowania?

Istnieje wiele ciekawych programów i stron, gdzie dzieci mogą nauczyć się programowania w języku Scratch, czy inne języki graficzne lub podstawy języków tekstowych.
Warto wykorzystać możliwości oferowane na przykład przez aplikację zestawu LEGO® Education SPIKE™ Prime - gdzie początkujący poznają możliwości programowania własnych konstrukcji dzięki językowi graficznemu, a zaawansowani mogą tworzyć skomplikowane projekty wykorzystując język tekstowy – Pythona.

Programowanie w edukacji może odbywać się już od najmłodszych lat szkolnych. Nieważne czy to w dużych miastach czy w małych wioskach. Dla wielu dzieci będzie to możliwość odkrycia i rozwijania swoich pasji i wyboru ścieżki do dalszej edukacji i wymarzonej pracy. 

 

duplo dziewczynka

Paulina Bijaczewska - Nauczycielka w Szkole Podstawowej w Mrągowie. Z wykształcenia nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Pasją do klocków LEGO zaraziła się od męża, choć jak sama przyznaję nie była to miłość od pierwszego wejrzenia.:)Na co dzień pracuje głównie na zestawach Lego Wedo 2.0 Szkolny koordynator Programu Ambasador Przyjaznej Edukacji. Nie dawno rozpoczęła swoją przygodę z prowadzeniem strony związanej z klockami Lego.

Newsletter

Zapisz się już teraz