fbpx

Porównywanie liczb

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem zestawu LEGO® Education Zestaw Kreatywny (6 klocków)

 

Wiek uczestników: : klasa 1, edukacja wczesnoszkolna
Liczba uczestników: cała grupa
Czas trwania zajęć: 45 minut
Autorka: Małgorzata Leśniewicz
Nazwa placówki": Szkoła Podstawowa nr 10 w Kaliszu
Link do strony placówki: : https://sp10.kalisz.pl/

Scenariusz powstał w ramach programu Ambasador Przyjaznej Edukacji

ZAPIS W DZIENNIKU:

Liczenie, porównywanie, dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
Zapoznanie ze znakiem <, >, =, stosowanie znaków w praktyce.

CELE OGÓLNE

  • Uczeń liczy i porównuje liczby. 
  • Uczeń współpracuje w grupie podczas zadań praktycznych z wykorzystaniem klocków LEGO.

CELE SZCZEGÓŁOWE

  • poprawnie zapisuje cyfry,
  • dodaje i odejmuje w zakresie 10,
  • zna i stosuje znaki <, >, =, 
  • uczestniczy w zabawach edukacyjnych,
  • zgodnie współpracuje w grupie,
  • dokonuje samooceny i oceny koleżeńskiej

METODY I TECHNIKI PRACY

  • samodzielnych doświadczeń
  • pogadanka,
  • pokaz,
  • praca z tablicą multimedialną,
  • praca kreatywna z klockami lego education

FORMY PRACY

  • praca w grupach,
  • zbiorowa,
  • indywidualna

CZEGO POTRZEBUJESZ?

  • karty pracy,
  • liczmany
  • karteczki z cyframi
  • postać krokodyla
  • multibook
  • klocki lego education

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  • Zabawa na początek zajęć – metoda 6 klocków. Każde z dzieci otrzymuje zestaw 6 klocków, zadaniem jest zbudowanie jak najwyższej wieży. Porównywanie swoich budowli, sprawdzenie na ile sposobów można wykonać to zadanie.
  • Wysłuchanie bajki o krokodylu, który był łakomczuszkiem. Zauważenie przez dzieci zasady, że krokodyl zawsze wybiera tą porcję jedzenia, gdzie jest więcej smakołyków.
  • Zadania praktyczne z wykorzystaniem klocków LEGO. Dzieci układają równania matematyczne. Następnie w miejsce klocków oraz patyczkowych krokodylków wstawiają liczby:
  • Praca w parach. Każda para otrzymuje kostkę do gry i kartkę w kratkę. Dzieci rzucają kostką, zapisują na kartce ile oczek wypadło, następnie wstawiają odpowiedni znak < ,>,=
  • Porównywanie liczb – ćwiczenia. Zadanie w aplikacji learningapps: https://learningapps.org/3269125
  • Poznanie piosenki „Krokodyla znak” https://www.youtube.com/watch?v=5FxlJGCmanU
  • Sprawdzenie stopnia osiągnięcia celów lekcji. Udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czego dzisiaj się nauczyłem/nauczyłam.

 

INSPIRACJE

 

scenariusz porównywanie liczb 1scenariusz porównywanie liczb 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

scenariusz porównywanie liczb 3