fbpx

Wielkość czcionki:

 • A
 • A
 • A

Kontrast strony:

 • A
 • A
 • A

AKCES Edukacja na portalach społecznościowych

6klockow

Metoda „6 klocków” opiera się na koncepcji wykorzystywania w codziennej praktyce krótkich i przystępnych ćwiczeń mających uatrakcyjnić dzieciom proces zdobywania wiedzy oraz rozwijania umiejętności i postaw cennych w ich dalszym, dorosłym życiu.

 

G10 I Wrote a Letter 270x186By rozwój umysłowy przebiegał poprawnie, istotne są odpowiednio dobrane narzędzia i metody. Dzieci powinny być angażowane w różnorodny sposób, z możliwością wykorzystywania przy tym swojego ciała i zmysłów. Rozbudzając ciekawość atrakcyjnymi zadaniami, proces uczenia staje się skuteczniejszy.

Zestaw dla jednego dziecka to sześć dużych, kolorowych klocków o wymiarach 2×4 piny, np. LEGO® DUPLO. Klocki powinny być dostępne każdego dnia, dzięki czemu nauczyciel może sięgnąć po nie w dowolnym momencie i rozpocząć pracę. Tajemnica powodzenia metody „6 klocków” leży w ich regularnym powtarzaniu.PH11 Cube Copy 233x186

Podczas działania dzieci rozwijają jedną ze szczególnie istotnych funkcji mózgu – umiejętność kontrolowania własnego zachowania w dążeniu do określonego celu. Opisane w niniejszej książce ćwiczenia zapewniają dziecku możliwość rozwijania samokontroli, która jest podstawą dla innych procesów związanych z uczeniem się. Proponowane zadania nie stanowią programu nauczania jako takiego, ale pozwalają rozwijać większość obszarów ujętych w podstawie programowej.P18 Building a Tower b 108x186

Pomysły zebrane w książce „6 klocków – zbiór zadań dla edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej” są podzielone na sześć głównych kategorii. Można tu znaleźć ćwiczenia, które rozwijają umiejętności związane m.in. z sensoryką, mową, językiem, motoryką, zachowaniami społecznymi i emocjami ułatwiając tym samym zdobywanie wiedzy. Mimo ich wszechstronności staraliśmy się, by wszystkie:

 

 • miały otwarty charakter,
 • pozwalały dziecku być twórczym,
 • zapewniały dziecku możliwość współpracy z innymi,
 • mogły być dostosowywane przez nauczyciela do poziomu rozwoju dziecka,
 • były dobrą zabawą i wywoływały uśmiech na twarzach dzieci.

Zapraszamy na nasz kanał na You Tubie, gdzie możecie bliżej poznać metodę 6 klocków:

 Poznaj Pracownię 6 klocków 

 

okładka 6kl przód

 

Materiały dodatkowe

 

 

 


Opinie o książce

Jesteś młodym nauczycielem i brakuje Ci pomysłów, a może masz spore doświadczenie i chciałbyś wprowadzić ciekawe elementy do swoich zajęć? "6 klocków" to książka z opisem interesujących zabaw do wykorzystania w przedszkolu i szkole. Niesamowite, w jaki twórczy i kreatywny sposób za pomocą 6 klocków można rozwijać: wyobraźnię, koordynację wzrokowo-ruchową, orientację przestrzenną, uczyć się kolorów oraz dodawania. Nuda na zajęciach w przedszkolu i szkole?? – NIGDY!!! Gorąco polecam!

Mgr Joanna Trzebuchowska

logopeda, pedagog wychowania przedszkolnego i nauczania początkowego, Przedszkole „Chatka Misia Uszatka” w Lusowie

Podręcznik "6 klocków" stał się dla mnie niesamowitą inspiracją do pracy z dziećmi. Zaskoczył mnie fakt, iż przy użyciu tak małej liczby klocków, nauczyciel może zrealizować zawrotną liczbę zadań. Struktura podręcznika podzielona została tematycznie, co ułatwia pracę oraz realizację m. in. edukacji matematycznej, polonistycznej, społecznej, a także emocjonalnej. Zadania są skonstruowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł je swobodnie modyfikować i dostosowywać do przedziału wiekowego grupy, z którą aktualnie pracuje. Symbol kaktusa przy niektórych zadaniach informuje o ich wyższym poziomie trudności. Podręcznik jest niezwykle uniwersalny i przydatny podczas realizacji zajęć, a także stanowi innowacyjny przerywnik pomiędzy nimi. Klocki, na których pracują dzieci, są atrakcyjne, dzięki czemu wykonując zadania mają poczucie, że świetnie się bawią! Dla mnie jest to podręcznik na 6! Serdecznie polecam!

Mgr Barbara Drab

nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym

"6 klocków" to kompleksowy zbiór zadań stanowiący trakcyjne uzupełnienie warsztatu pracy każdego nauczyciela wychowania przedszkolnego czy nauczania początkowego. Skarbnica inspiracji umożliwiających wszechstronne oddziaływanie na rozwój dziecka poprzez kreatywną zabawę z wykorzystaniem zaledwie sześciu klocków.

Mgr Natalia Kamińska

nauczyciel wychowania przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 26 im. Ryszarda Berwińskiego w Poznaniu

Newsletter

Zapisz się już teraz