Scenariusz zajęć z wykorzystaniem zestawu LEGO® Education BricQ Motion Essential
Wiek uczestników: 4-8 klasa
Liczba uczestników: zespół klasowy
Czas trwania zajęć: 45 minut
Autorki: Joanna Cygan, Maria Książak
Link do strony placówki: https://www.facebook.com/SP5Braniewo
Scenariusz powstał w ramach programu Ambasador Przyjaznej Edukacji
CELE OGÓLNE
- Uczeń wykonuje proste rachunki na liczbach całkowitych.
CELE SZCZEGÓŁOWE
- Dodawanie i odejmowanie liczb całkowitych.
CZEGO POTRZEBUJESZ?
- LEGO® Education BricQ Motion Essential lub LEGO® Education More To Math lub LEGO® Education SYSTEM Zestaw Kreatywny
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- Zaangażowanie – 5 minut
Wytłumaczenie na czym polega dodawanie liczb dodatnich i ujemnych na klockach. Płaskie klocki są liczbami ujemnymi, grube dodatnimi. Jeśli dodajemy liczby całkowite dodatnie, to piny na klockach sumujemy i wynik jest dodatni. Jeśli klocki są płaskie i wykonujemy dodawanie liczb ujemnych, również piny sumujemy i wynik jest ujemny. Jeśli dodajemy liczbę dodatnią i ujemną to nakładamy klocki na siebie (tych w których jest więcej pinów idą pod spód. Piny z klocków, które nie zostały pokryte to jest nasz wynik. Płaskie - ujemny, grube - dodatni). - Poszukiwanie - 15 minut
Uczniowie poszukują rozwiązania problemu poprzez budowanie modeli. - Wyjaśnianie - 10 minut
Uczniowie używają zbudowanych modeli, sprawdzają, czy ich rozwiązanie działa, dzielą się z innymi swoimi pomysłami, opowiadają o swoim modelu. - Rozwijanie - 10 minut
Uczniowie poszukują innych możliwych rozwiązań, sprawdzają możliwości stworzonego modelu, ulepszają go. - Ewaluacja - 5 minut
Lista kontrolna, samoocena uczniów lub inne metody.
PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA KONSTRUKCYJNE
Komentarze