Scenariusz zajęć z wykorzystaniem zestawu LEGO® Education Zestaw Kreatywny (6 klocków)
Wiek uczestników: : klasa 1, edukacja wczesnoszkolna
Liczba uczestników: cała grupa
Czas trwania zajęć: 45 minut
Autorka: Małgorzata Leśniewicz
Nazwa placówki": Szkoła Podstawowa nr 10 w Kaliszu
Link do strony placówki: : https://sp10.kalisz.pl/
Scenariusz powstał w ramach programu Ambasador Przyjaznej Edukacji
ZAPIS W DZIENNIKU:
Liczenie, porównywanie, dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
Zapoznanie ze znakiem <, >, =, stosowanie znaków w praktyce.
CELE OGÓLNE
- Uczeń liczy i porównuje liczby.
- Uczeń współpracuje w grupie podczas zadań praktycznych z wykorzystaniem klocków LEGO.
CELE SZCZEGÓŁOWE
- poprawnie zapisuje cyfry,
- dodaje i odejmuje w zakresie 10,
- zna i stosuje znaki <, >, =,
- uczestniczy w zabawach edukacyjnych,
- zgodnie współpracuje w grupie,
- dokonuje samooceny i oceny koleżeńskiej
METODY I TECHNIKI PRACY
- samodzielnych doświadczeń
- pogadanka,
- pokaz,
- praca z tablicą multimedialną,
- praca kreatywna z klockami lego education
FORMY PRACY
- praca w grupach,
- zbiorowa,
- indywidualna
CZEGO POTRZEBUJESZ?
- karty pracy,
- liczmany
- karteczki z cyframi
- postać krokodyla
- multibook
- klocki lego education
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- Zabawa na początek zajęć – metoda 6 klocków. Każde z dzieci otrzymuje zestaw 6 klocków, zadaniem jest zbudowanie jak najwyższej wieży. Porównywanie swoich budowli, sprawdzenie na ile sposobów można wykonać to zadanie.
- Wysłuchanie bajki o krokodylu, który był łakomczuszkiem. Zauważenie przez dzieci zasady, że krokodyl zawsze wybiera tą porcję jedzenia, gdzie jest więcej smakołyków.
- Zadania praktyczne z wykorzystaniem klocków LEGO. Dzieci układają równania matematyczne. Następnie w miejsce klocków oraz patyczkowych krokodylków wstawiają liczby:
- Praca w parach. Każda para otrzymuje kostkę do gry i kartkę w kratkę. Dzieci rzucają kostką, zapisują na kartce ile oczek wypadło, następnie wstawiają odpowiedni znak < ,>,=
- Porównywanie liczb – ćwiczenia. Zadanie w aplikacji learningapps: https://learningapps.org/3269125
- Poznanie piosenki „Krokodyla znak” https://www.youtube.com/watch?v=5FxlJGCmanU
- Sprawdzenie stopnia osiągnięcia celów lekcji. Udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czego dzisiaj się nauczyłem/nauczyłam.
INSPIRACJE
Komentarze