Scenariusz zajęć z wykorzystaniem zestawu LEGO® Education SYSTEM Zestaw Kreatywny
Wiek uczestników: klasa 1
Liczba uczestników: zespół klasowy
Czas trwania zajęć: 45 minut
Autor: Magdalena Belniak
Link do strony placówki: https://akademiazakow.eu/
Scenariusz powstał w ramach programu Ambasador Przyjaznej Edukacji
CELE OGÓLNE
- uczeń potrafi wskazać elementy o budowie symatrycznej,
- uczeń potrafi odtworzyć układ klocków zgodnie z szablonem.
CELE SZCZEGÓŁOWE
- uczeń układa wzór z klocków w odbiciu lustrzanym,
- uczeń przenosi klocki za pomocą patyczków,
- uczeń odtwarza wzór z klocków.
PODSTAWA PROGRAMOWA
- 7 e) dostrzega symetrie, kontynuuje regularny wzór
CZEGO POTRZEBUJESZ?
- LEGO® SYSTEM Zestaw Kreatywny
- pałeczki, lustro, opcjonalnie - drobne przedmioty do rozbudowania ćwiczenia 2.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- Zaangażowanie
Zapoznanie dzieci z tematyką zajęć, krótkie omówienie zasad pracy. - Cwiczenie 1 (Transfer klocków)
- Poszukiwanie i wyjaśnianie
Każde dziecko otrzymuje dwie pałeczki, następnie za ich pomocą przenosi klocki ze stołu do pudełka - Rozwijanie
Rozwijanie precyzji ruchów, kształtowanie cierpliwości - Ewaluacja
Dzieci kolejno opisują poziom trudności zadania. Czy udało im się przenieść wszystkie klocki?
- Poszukiwanie i wyjaśnianie
- Ćwiczenie 2 (Zabawa symetryczna)
- Poszukiwanie i wyjaśnienie
Każde dziecko otrzymuje kartkę podzieloną na pół i klocki (np. 6 klocków - 2 słupki). Zabawa polega na układaniu klocków po jednej stronie osi symetrii i odtwarzaniu wzoru symetrycznie, po drugiej stronie osi. Demonstracja odbicia lustrzanego z wykorzystaniem lustra. - Rozwijanie
Dzieci dodają do swojego wzoru inne klocki lub dodatkowe drobne przedmioty tak, aby zachować symetrię stron. - Ewaluacja
dzieci prezentują efekty swojej pracy. Sprawdzają poprawność zadania wykorzystując lustro
- Poszukiwanie i wyjaśnienie
- Ćwiczenie 3 (Odtwarzanie wzoru z szablony)
- Poszukiwanie i wyjaśnienie
Zadaniem dziecka jest odtworzenie wzoru z klocków zgodnie z szablonem - Rozwijanie
Dzieci tworzą własne szablony do odtworzenia dla kolegów i koleżanek z klasy. - Ewaluacja
Prezentacja swoich prac i podzielenie się wrażeniami z ćwiczenia.
- Poszukiwanie i wyjaśnienie
Komentarze