Scenariusz zajęć z wykorzystaniem zestawu LEGO® Education WeDo 2.0
Autor: Łukasz Nowak
Link do strony: www.lucasnovac.com
Poziom edukacyjny: 3 klasa SP
Liczba uczestników: do 10 osób
Czas trwania zajęć: 60 minut
INFORMACJE OGÓLNE
Cele ogólne
Identyfikowanie i rozwiązywanie problemów.
Cele szczegółowe
Wyjaśnienie zasady działania mechanizmu. Udoskonalanie projektu do momentu, aż robot będzie działał zgodnie z założeniami. Identyfikacja i rozwiązywanie problemu. Wyjaśnienie rozwiązanie problemu.
Czego potrzebujesz
zestaw LEGO Education WeDe2.0
instrukcja budowania siewnika
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Zaangażowanie (5 minut)
My ludzie, coraz odważniej planujemy podbój kosmosu. Na początku tego bliskiego jak np. Mars, ale z czasem będziemy chcieli dotrzeć dalej. Na całym świecie naukowcyi inżynierowie pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą nam nie tylko polecieć na inne planety, ale również na nich zamieszkać. Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przednami, to zapewnienie wystarczającej ilości żywności na planetach, które chcemy skolonizować. Wyobraźcie sobie, że znaleźliśmy planetę Xelo, na której są warunki do uprawy roślin. Jako inżynierowie pracujący w stacji Xelo-1 dostaliście do złożenia siewnik. Musicie go złożyći uruchomić oraz przeprowadzić procedurę testową, zanim oddacie go do zespołu rolników. Niestety w trakcie montażu okazało się, że brakuje kilku ważnych części,dzięki którym siewnik działa, tak jak powinien.
Poszukiwanie (20 minut)
Budowa siewnika wg. instrukcji.
Wyjaśnienie (10 minut)
Wyjaśnienie zasady działania siewnika.
Rozwijanie (15 minut)
Problem do rozwiązania. W siewniku brakuje kilku istotnych części, dzięki którym nasiona (klocki 2×2), układają się w równy rząd. Bez tych części spadające nasiona odbijają się od ziemi i rozsypują w różne strony. Z części znalezionych w stacji musicie zaprojektować, zbudować i przetestować konstrukcję, dzięki której nasiona będą układały się w równym rzędzie.
Ewaluacja (10 minut)
Test sprawdzający:
Wszystkie wysiane nasiona muszą być w prostej linii, wtedy siewnik może byćprzekazany rolnikom.
DODATKOWO
Przykładowe rozwiazanie konstrukcyjne
Komentarze