Huśtawka
Scenariusz zajęć z wykorzystaniem zestawu LEGO® Education WeDo 2.0
Wiek uczestników: 6–9 lat
Liczba uczestników: 12 osób
Czas trwania zajęć: 90 minut
Autor: Iga Malik
CELE OGÓLNE
Celem zajęć jest rozwijanie kompetencji w zakresie nauk:
- matematycznych,
- naukowo-technicznych,
- informatycznych,
- przyrodniczych.
Powyższe cele realizowane są poprzez:
- pracę z komputerem,
- konstruowanie z klocków według instrukcji i własnych pomysłów,
- programowanie skonstruowanych robotów według instrukcji i własnego pomysłu,
- przebudowywanie projektów tak, by pełniły inne funkcje,
- szukanie korelacji działania projektów z otaczającym nas światem (burza mózgów, prezentacja projektów przygotowanych w domu, prowadzenie kart obserwacji projektu na zajęciach i w domu),
- korzystanie ze środków multimedialnych (tablica multimedialna, oprogramowanie WeDo™ 2.0, filmy instruktażowe i inne),
- pracę indywidualną i w grupach.
Podczas zajęć uczestnicy:
- poznają podstawy konstruowania i programowania,
- rozwijają i doskonalą umiejętność myślenia logicznego i przyczynowoskutkowego,
- trenują kreatywność, wyobraźnię przestrzenną,
- doskonalą umiejętności pracy zespołowej,
- kształtują postawę twórczą skłaniającą do refleksji i własnych pomysłów na konstruowanie i programowanie robotów przy użyciu dostępnych narzędzi,
- uczą się współpracy,
- ćwiczą umiejętności komunikacyjne, pracują nad inteligencją emocjonalną,
- kształtują i pielęgnują postawę pomocy innym,
- poznają i stosują zasady gry fair-play,
- budują poczucie wiary we własne możliwości,
- doskonalą umiejętności organizacji pracy i dbania o ład na stanowisku pracy.
CELE SZCZEGÓŁOWE
Uczestnicy:
- wiedzą co to jest huśtawka wahadłowa,
- znają zasady bezpiecznego korzystania z huśtawek na placu zabaw, • potrafią wykorzystać blok mocy silnika w oprogramowaniu WeDo™ 2.0.
NAJWAŻNIEJSZE POJĘCIA
- huśtawka wahadłowa,
- moc silnika,
- bezpieczeństwo.
PRZEBIEG ZAJĘĆ1. ZACZNIJ – 20 minut
Prowadzący rozmawia z uczestnikami o huśtawkach. Pyta, jakie widzieli, z jakich korzystali, które najbardziej lubią. Wyjaśnia, że tematem dzisiejszych zajęć będzie huśtawka wahadłowa (informacje pomocnicze w materiałach dla prowadzącego). Prosi o informacje na temat bezpiecznego użytkowania – na co trzeba uważać przed rozpoczęciem i w trakcie huśtania oraz po zejściu z huśtawki.
Prosi uczestników o narysowanie/ulepienie z plasteliny czy innego tworzywa ich wymarzonej huśtawki.
- ZBUDUJ – 25 minut
- Uczestnicy starsi konstruują i programują huśtawkę według swojego projektu.
- Uczestnicy młodsi budują i programują huśtawkę korzystając ze zdjęć prezentowanych przez prowadzącego (przykładowe rozwiązania w materiałach dla prowadzącego).
2. ZASTANÓW SIĘ – 10 minut
Uczestnicy prezentują swoje projekty i omawiają rozwiązania konstrukcyjne.
Następnie mają za zadanie wymyślić jak przebudować huśtawkę, by zmieściło się na niej jak najwięcej osób/ładunku. Podczas huśtania zawartość huśtawki (ludziki, klocki czy inne drobne, zatwierdzone przez prowadzącego przedmioty) mają pozostać bezpieczne na huśtawce. Będzie to wymagało również eksperymentów z programem.
Prowadzący prezentuje blok dotyczący mocy silnika i zachęca uczestników do eksperymentów z jego użyciem.
3. ZASTOSUJ – 25 minut
Uczestnicy realizują swoje pomysły przebudowując modele huśtawek – dodają siedziska, barierki zabezpieczające, zmieniają programy, za każdym razem sprawdzając rozwiązanie.
PODSUMOWANIE – 10 minut
Uczestnicy prezentują swoje projekty. Dzielą się spostrzeżeniami dotyczącymi programowania z użyciem bloku mocy silnika, pokazują, jak duży ładunek/liczbę osób udało im się rozhuśtać tak, by bezpiecznie utrzymały się na huśtawce.
PRZYKADOWE MATERIAŁY INFORMACYJNE DLA PROWADZĄCEGO
HUŚTAWKA WAHADŁOWA: z ruchomym elementem, poruszającym się wahadłowo, na którym znajduje się miejsce do siedzenia dla jednej lub kilku osób. Urządzenie jest wprawiane w ruch przez użytkownika, który w odpowiednim rytmie zmienia swoje położenie lub odpycha się od nieruchomych elementów
Przykładowe rozwiązanie
Przykładowy program
Komentarze