Scenariusz zajęć z wykorzystaniem zestawu LEGO® Education SPIKE Prime (45678) i środowiska programistycznego SPIKE
Wiek uczestników: 10-14 lat
Liczba uczestników: do 14 osób
Czas trwania zajęć: 90 min
Autor: RoboCamp
Link do strony placówki: www.robocamp.pl
INFORMACJE OGÓLNE
Cele ogólne:
- Omówienie zagadnień związanych z precyzyjnym sterowaniem silnikami na przykładzie modelu Manipulatora z zestawu LEGO® Education SPIKE Prime (45678).
Cele szczegółowe:
Uczniowie:
- Poznają specyfikę działania, typy konstrukcji oraz obszary zastosowania manipulatorów.
- Rozwijają umiejętności motoryczne oraz komunikacjii współpracy w grupie budując w parach Manipulator z zestawu LEGO® Education SPIKE Prime (45678).
- Rozwijają kompetencje techniczne poznając budowę i działanie przekładni prostej iliniowej oraz mechanizmu chwytaka, a także wykorzystując wskazania ultradźwiękowego czujnika odległości w programowaniu.
- Zgłębiają tajniki myślenia komputacyjnego tworząc program realizujący algorytm przewidziany dla manipulatora, oraz wykorzystują w praktyce odczyty z czujnika odległości, instrukcję przerwania oraz pętlę programową.
Czego potrzebujesz:
- Zestaw LEGO® Education SPIKE Prime (45678),
- Komputer lub tablet z zainstalowanym środowiskiem programistycznym SPIKE.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- Zobacz (15 min):
Wprowadzenie do tematu lekcji. Prowadzący omawia z grupą zagadnienia związane ze specyfiką budowy manipulatorów, ich rodzajami i zastosowaniami.
Przykładowe pytania:
- Jakie rodzaje zadań mogą być wykonywane przez manipulatory?
- W czym manipulatory są lepsze od ludzi?
- Jaki napęd wykorzystywany jest do wprawiania w ruch manipulatorów?
- Jak działają manipulatory kartezjańskie wykorzystywane w zautomatyzowanych magazynach lub drukarkach 3D? Jaki ruch wykonują wzdłuż prowadnic?
- Jak działają manipulatory przegubowe wykorzystywanew fabrykach lub medycynie? Jaki ruch wykonują wokół punktów zaczepienia swoich ramion?
- Jakie inne typy manipulatorów szeregowych wyróżniamy i czym się one charakteryzują?
- Jak działają manipulatory równoległe?
- Gdzie stosowane są manipulatory?
- Zbuduj (35-45 min):
Budowanie robota. Uczniowie na swoich stanowiskach pracy budują model manipulatora w oparciu o instrukcję krok po kroku.
- Zbadaj (10-15 min):
Prowadzący omawia z grupą działanie zbudowanych robotów.
Przykładowe pytania do dyskusji:
- Co to znaczy, że robot ma działać autonomicznie?
- Jak manipulator wykryje ładunek na podstawce?
- Dlaczego odpowiednie rozmieszczenie podstawek jest istotne?
- Jaką funkcję pełnią poszczególne silniki i czujnik odległości?
- W jaki sposób manipulator obraca się wokół własnej osi? Jaki mechanizm do tego wykorzystano?
- W jaki sposób manipulator pochyla i podnosi szczypce? Które elementy jego konstrukcji to umożliwiają?
- W jaki sposób działa mechanizm zamykania i otwierania szczypiec?
- Jak działa przekładnia liniowa? Jakie rodzaje ruchu występują w mechanizmie szczypiec?
- Dlaczego na końcach chwytaka umieszczono gumowe klocki?
- Zaprogramuj (20-30 min):
Programowanie robota. Prowadzący omawia z grupą, w jaki sposób zaprogramować robota w języku Scratch. Dzięki wykorzystaniu funkcji pulpitu rozszerzonego prowadzący prezentuje uczniom jak krok po kroku wykonać program dla manipulatora. Celem programu jest autonomiczna praca manipulatora polegająca na wykrywaniu ładunku, chwytaniu go i przenoszeniu na przeciwległą podstawkę. Po omówieniu każdego etapu programu, uczniowie programują roboty przy swoich stanowiskach pracy.
Przykładowe pytania do dyskusji:- Który silnik odpowiada za obracanie się manipulatora wokół własnej osi?
- Z jaką prędkością powinien pracować manipulator by jego działanie było precyzyjne?
- W jaki sposób robot może wykryć ładunek na podstawce? Co powinno wydarzyć się po jego wykryciu?
- Z jakich ruchów składa się sekwencja chwytania?
- Jak zaprogramować opuszczenie i podnoszenie chwytaka?
- Jak zaprogramować zamykanie i otwieranie szczypiec?
- Jak sprawić, by robot mógł przenosić jeden ładunek za drugim? Czy wystarczy dodać pętlę?
- Zagraj (5-10 min):
Zabawa robotem. Uczniowie testują działanie manipulatora. Dla urozmaicenia, uczniowie mogą połączyć kilka manipulatorów w jedną linię produkcyjną łącząc w odpowiedni sposób podstawy robotów. Alternatywnie uczniowie mogą stworzyć sprawozdanie z zajęć w formie wideo bloga, w którym opiszą działanie robota i opowiedzą o najważniejszych zagadnieniach poruszanych w trakcie pracy nad projektem, takich jak: ultradźwiękowy czujnik odległości, prosta i liniowa przekładnia zębata, instrukcja przerwania, pętla programowa
DODATKOWO
Podpowiedzi:
Proces budowy robota przebiega sprawniej, jeśli dzieci korzystają z proponowanego przez producenta systemu sortowania klocków i pracują w parach.
Manipulator powinien działać bardzo precyzyjnie, ale w zależności od czujnika, może być konieczne dostosowanie wartości progowej dobieranej w trakcie programowania.
Czas rozkładania konstrukcji pod koniec zajęć warto wykorzystać na powtórzenie najważniejszych pojęć poznanych na zajęciach. Przykładowe pojęcia do powtórzenia to: ultradźwiękowy czujnik odległości, przekładnia zębata, przekładnia liniowa, instrukcja przerwania, pętla programowa.
Przykładowe rozwiązania konstrukcyjne:
Komentarze