fbpx

Wielkość czcionki:

  • A
  • A
  • A

Kontrast strony:

  • A
  • A
  • A

AKCES Edukacja na portalach społecznościowych


Certyfikowani profesjonaliści LEGO

 

Jakie masz hobby? Lubisz szydełkować lub układać puzzle? Może malować? A może budować z klocków LEGO? Wielu dorosłych traktuje LEGO jako hobby i realizuje swoje pomysły przy użyciu klocków.

A gdyby pójść jeszcze dalej i z klocków LEGO zbudować swoją ścieżkę kariery i zostać twórcą specjalizującym się w konstrukcjach z klocków?

Certyfikowani Profesjonaliści LEGO udowadniają, że klocki to coś więcej niż zwykła zabawka. LEGO jest dla nich materiałem, z którego tworzą wyjątkowe dzieła sztuki: rzeźby, obrazy czy instalacje. Jest to bardzo wąskie grono - jak dotąd duńska firma przyznała ten tytuł ledwie kilkudziesięcięciu osobom. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich. 

 

jumpei mitsui

LEGO na fali

Pochodzący z Japonii Jumpei Mitsui jest najmłodszym z profesjonalistów. Jego prace miały swoje wystawy w Japonii, Malezji i Tajlandii.

Jego kanał na YouTube ma ponad 28 tysięcy subskrybentów, a film o budowaniu trójwymiarowej makiety na podstawie obrazu “Wielka fala na Kanagawie” ma prawie 35 tys. wyświetleń. Warto też zobaczyć jego miniaturowe zwierzęta i pojazdy.

 

https://www.youtube.com/channel/UCPkshG2WB3N4hI9HBUKiDjg

https://www.instagram.com/jumpei.mitsui/

 

Nie tylko budowle

weiwei shannoc gluckmann

Pochodząca z Szanghaju Wei Wei Shannon Gluckman jest jedyną jak na razie Certyfikowaną Profesjonalistką LEGO. Z wykształcenia architekta, widzi w klockach potencjał do twórczych zabaw dla dzieci i dorosłych, ale też materiał do tworzenia skomplikowanych projektów.

Jej przedsięwzięcie Playable Design to inkubator dla nowoczesnych form edukacji przez zabawę, przestrzeń dla wyobraźni, gdzie klocki LEGO występują w całkiem nowych rolach. Pierwsza suknia balowa z klocków? Teatr Szekspira? Zajęcia ruchowe z klockami? Wei Wei pokazuje, że budowle to tylko jedno z wielu możliwych zastosowań LEGO. 

https://www.facebook.com/playabledesign 

https://vimeo.com/playabledesign

 

Dźwięk i Ruch z LEGOyellow nathan sawaya

Niepokojące krzyczące twarze, postacie próbujące wyrwać się na wolność, człowiek - ołówek czy… klapki basenowe - to z kolei rzeźby chyba najbardziej znanego profesjonalisty LEGO na świecie - Nathana Salwayi z USA. 

Jego pełne dynamiki i emocji dzieła dają widzowi pole do własnej interpretacji i przemyśleń. Tematy związane z popkulturą  - naturalnej wielkości tyranozaur, głowy superbohaterów czy Han Solo w karbonicie łączą fanów filmu i klocków. Dzieła Nathana Sawayi w wielu kolekcjach muzealnych i instytucjach kultury. 

Jego najnowszy projekt - “PERNICIEM” dotyczy zagrożonych i wymierających gatunków zwierząt: https://perniciemcollection.com.

Nathana możemy podziwiać za jeszcze jedno ważne, życiowe osiągnięcie świadczące o pasji budowania. Zrezygnował z pracy jako prawnik w korporacji, na rzecz klocków LEGO.

https://www.instagram.com/nathansawaya/

https://en.wikipedia.org/wiki/Nathan_Sawaya

whale nathan sawaya

 

 

Ciągle czekamy na pierwszych polskich profesjonalnych artystów LEGO. Może ktoś z Was widzi świat przez pryzmat klocków LEGO i umie ten świat zbudować?

 

dziewczynka2Autorka: Ania Bednarczyk AKCES Edukacja

Newsletter

Zapisz się już teraz