fbpx

Wielkość czcionki:

  • A
  • A
  • A

Kontrast strony:

  • A
  • A
  • A

AKCES Edukacja na portalach społecznościowych

Coding Express – Kolej na kodowanie!

Trudne zadanie - przygotować dzieci do życia w XXI wieku. Jak temu sprostać? Odpowiedzią może okazać się nowy zestaw edukacyjny LEGO®, który pomaga przedszkolakom w nauce kodowania za pomocą kolorowych klocków. Ale kodowanie to tylko początek! Dzięki zestawowi Coding Express dzieci będą mogły rozwijać cały szereg kompetencji XXI wieku.

Kompetencje XXI wieku

Dzisiejszy świat jest złożony i niepewny. Coraz trudniej się w nim odnaleźć. Dzieci już teraz muszą zdobywać umiejętności, gwarantujące im przystosowanie się do panujących standardów i sukces w zawodach, które jeszcze nie istnieją. W przyszłości coraz mniej istotne będzie zdobywanie dużej ilości wiedzy, poprzez uczenie się na pamięć. Zamiast tego, znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, pożądane stają się umiejętności takie jak kreatywność, współpraca, czy też myślenie krytyczne. Musimy nauczyć się przygotowywać dzieci nie do świata takiego jaki był, ale do świata takiego jaki jest dzisiaj i będzie jutro.

 

“Uczymy się więcej przez szukanie odpowiedzi na pytania, niż przez uczenie się gotowych odpowiedzi.” - Lloyd Alexander

 

Aby zapanować nad siłą współczesnej technologii, dzieci muszą nauczyć się działać w obliczu kompleksowych problemów oraz znajdować skuteczne rozwiązania. Kodowanie jest środkiem, który pokazuje jak działa technologia i jak nią sterować. Warunkiem decydującym jest sposób myślenia – komputacyjnego myślenia. Jest to rozwiązanie, które usprawni proces uczenia się, odkrywania, eksperymentowania i wiele innych. Takie podejście do rozwiązywania problemów może pomóc uczniom we wszystkich przedmiotach STEAM (ang. Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics, Nauka, Technologia, Inżynieria, Sztuka i Matematyka) i poza nimi.

Kodowanie kluczem do sukcesu

Eksperci uważają, że naukę kodowania powinno się obowiązkowo wprowadzić na wszystkich poziomach edukacyjnych. Ta umiejętność jest niezbędna nie dlatego, że każdy uczeń ma zostać w przyszłości programistą, ale dlatego, że kodowanie stanowi jedną z podstawowych kompetencji XXI wieku. Z każdym dniem ta umiejętność staje się coraz bardziej niezbędna w życiu, niezależnie od zawodu.

Z perspektywy rozwoju, sposób myślenia, który kształtuje się dzięki nauce kodowania, jest całkiem niezwykły. Jest złożony, wielopłaszczyznowy i wymaga od dzieci głębszego zastanowienia, a nie tylko odtwarzania informacji. Chcemy, aby dzieci myślały w ten sposób, bo dzięki temu zyskają umiejętności krytycznego oraz abstrakcyjnego myślenia i będą mogły wyrażać swoją kreatywność w zdrowy i nieograniczony sposób. Odkrycie, że tak naprawdę cały świat jest zakodowany, stanie się dla najmłodszych początkiem ekscytującej przygody.

 

STEAM pomaga znaleźć połączenie pomiędzy naukowym “Dowiedzmy się!” a innowacyjnym “Co, jeśli?”

 

Nauka przez zabawę

nauka przez zabawe1

Dzieci instynktownie uczą się i rozwijają poprzez zabawę. Jest ona jednym z najważniejszych aspektów dzieciństwa. Od najmłodszych lat, przez okres dojrzewania, aż do wieku dorosłego, zabawa pielęgnuje i rozwija umiejętności, które pozwalają nam stać się pewnymi siebie, zaangażowanymi członkami społeczeństwa. Rozwiązania LEGO® Education, zawierające kultowe klocki LEGO®, tak znane i lubiane przez dzieci, zachęcają młodych ludzi do nauki przez zabawę i intuicyjnego rozwijania umiejętności XXI wieku w dziedzinie nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki (STEAM). Gdy przedszkolaki eksperymentują z kolorowymi klockami LEGO® DUPLO® i LEGO®, budują także niezbędne umiejętności wczesnego rozwiązywania problemów, komunikacji i współpracy.

Kontinuum uczenia się

Ponad dwadzieścia lat temu LEGO® Education wprowadziło Mindstorms, chcąc zaangażować dzieci do nauki przedmiotów STEM. Udało się na tyle, że zestawy te stały się hitem na zajęciach i konkursach robotycznych. W międzyczasie pojawiło się WeDo, dedykowane dla nieco młodszych dzieci. Dział edukacyjny LEGO® na tym nie poprzestał. Chcąc, aby dzieci rozpoczęły swoją przygodę z kodowaniem już od najmłodszych lat, LEGO® Education opracowało Coding Express – zestaw, który nauczy przedszkolaków podstaw kodowania, umiejętności rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia. Budując świat pociągów, pikników i jeleni kroczących wzdłuż torów, dzieci rozwijają swoją wyobraźnię i uczą się współpracy. Co ważniejsze, Coding Express sprawia, że teraz młodzi ludzie mogą rozpocząć przygodę z efektywną edukacją już od najmłodszych lat. Dzięki temu będą odpowiednio przygotowani do pracy z kolejnymi zestawami (WeDo, EV3), a ostatecznie do życia w prawdziwym świecie. LEGO® Education oferuje nam gotowe i kompleksowe kontinuum uczenia się, które pozwoli dzieciom w pełni rozwinąć drzemiący w nich potencjał.  

kontinuum rozwiązań

Rozwiązania edukacyjne zapewniające ciągłość uczenia się i tworzenia

 

Kodowanie to nie tylko programowanie

Jeśli ktoś oczekuje, że Coding Express nauczy dzieci popularnych języków programowania, to trafił pod zły adres. Zestaw jest zdecydowanie przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym. Głównym założeniem jest zaznajomienie najmłodszych z takimi koncepcjami jak pętle, instrukcje warunkowe czy sekwencje.

Coding express płytki funkcyjne

Do pracy nie będzie niezbędny komputer ani tablet, chociaż mogą stanowić wartościowe uzupełnienie zestawu. Dzieci bawią się i uczą, wykorzystując model pociągu z załączonym silnikiem i torami, które mogą same układać. Aby sterować działaniem pociągu, przedszkolaki umieszczają na torach kolorowe interaktywne płytki funkcyjne. Czujnik znajdujący się na spodzie silnika czyta kolory, w konsekwencji czego pociąg podejmuje odpowiednie akcje. Każda płytka reprezentuje inne polecenie, na przykład zatrzymanie się, tankowanie, zmiana kierunku jazdy i tak dalej.

Dzieci mogą najpierw samodzielnie zaprojektować wygląd pociągu i trasę kolejową oraz zdecydować jakie cele podróży zbudować po drodze. Pociąg może zatrzymywać się w parku, na stacji kolejowej, na lotnisku, obok zamku, czy też sklepu, oferując niezliczone możliwości na zabawę pełną wyobraźni. Dzieci muszą zawczasu przemyśleć całą sekwencję poleceń dla maszyny i zaplanować co zrobić, aby zachowała się tak, jak tego chcą. Zasadniczo tworzą więc prosty program.

Niezliczone możliwości

Coding express gąsieniczka2Jednak pociąg to tylko wierzchołek góry lodowej w porównaniu z możliwościami, jakie oferuje nam zestaw Coding Express. To rozwiązanie jest stworzone specjalnie dla przedszkolaków i widać to na każdym kroku. Istnieje możliwość podłączenia aplikacji do zestawu, ale nie po to, aby pisać nowe programy, czego zresztą tak małe dzieci nie powinny jeszcze robić. Zamiast tego można wybrać konkretne ćwiczenia, w które wpisana jest już zmieniona funkcjonalność płytek. Przykładowo w ćwiczeniu rozwijającym umiejętności emocjonalne, pociąg wygląda jak głodna gąsieniczka, której emocje można kontrolować za pomocą kolorowych płytek interaktywnych. W aplikacji dzieci mogą obserwować reakcje gąsienicy, które zmieniają się na przykład z radosnych na smutne, w zależności od koloru płytki, nad którą przejeżdża.

 

“Wraz z Coding Express z entuzjazmem pragniemy rozszerzyć naszego portfolio edukacyjne i wprowadzić podstawowe koncepcje kodowania i STEAM dla najmłodszych uczniów.”
- Esben Stærk Jørgensen, prezes LEGO® Education

 

Stworzony dla małych dłoni

Z racji tego, że Coding Express przeznaczony jest dla najmłodszych, zawiera klocki i elementy LEGO® DUPLO®, które są łatwiejsze w manipulowaniu dla małych dłoni i bezpieczniejsze. Każdy zestaw zawiera silnik, mnóstwo torów, zwrotnice oraz figurki i akcesoria. Te akcesoria stanowią niezwykłą pomoc w rozwijaniu dziecięcej wyobraźni. Urocze detale, takie jak ciasto i herbatka na piknik, czy figurki zwierząt, wprowadzają dzieci w fascynujący i inspirujący świat. Znaki drogowe pomagają w nauce bezpiecznego zachowania się na drodze. Zestawy są na tyle duże, że w tym samym czasie, na jednym może spokojnie pracować aż sześcioro dzieci. Stanowi to wspaniałą okazję do budowania umiejętności interpersonalnych. 

Uzupełnienie pracy nauczyciela

Zawarte w Coding Expressie ćwiczenia są zgodne z polską podstawą programową. W rzeczywistości zestawy nie są w ogóle przeznaczone na rynek detaliczny, a dedykowane specjalnie dla placówek edukacyjnych. Rozwiązanie zostało stworzone z myślą o dzieciach, ale ma także stanowić pomoc dla nauczycieli w codziennej pracy. Do zestawu dołączony jest Podręcznik Nauczyciela z pełnymi scenariuszami ośmiu zajęć, dodatkowymi pomysłami na ćwiczenia i samouczkami wideo, karta ze wskazówkami na rozpoczęcie pracy oraz karty inspiracji.

 

Okiem nauczyciela – Case Study (ENG)

 

Autor: Marianna Pejka

Newsletter

Zapisz się już teraz