fbpx

Wielkość czcionki:

  • A
  • A
  • A

Kontrast strony:

  • A
  • A
  • A

AKCES Edukacja na portalach społecznościowych

Cierpliwi detektywi – case study zajęć z wykorzystaniem Spy Robot z zestawu Lego WeDo 2.0

 

Lego Education WeDo

Wiązka dynamitu, podkop, czy karkołomny zjazd na linie z dachu budynku – międzynarodowe media pełne są doniesień o spektakularnych próbach kradzieży. Na całe szczęście współczesna technika pozwala w pewnym stopniu zapobiegać zdarzeniom tego rodzaju. Systemy alarmowe, kamery na podczerwień i elektroniczne czujki, mogą w pewnym stopniu zabezpieczyć cenne przedmioty.

Bywają jednak sytuacje, w których najlepszym rozwiązaniem staje się skorzystanie z usług sprawnego, błyskotliwego, spostrzegawczego i zdolnego prywatnego detektywa. Jeśli sprawa wydaje się niecierpiąca zwłoki, a Sherlock Holmes, Hercules Poirot i Detektyw Pozytywka nie mają akurat wolnych terminów można śmiało skorzystać ze zdolności dzieciaków uczestnic zących w lekcjach robotyki z LEGO® Education WeDo 2.0.

Jak zacząć detektywistyczną przygodę z LEGO® Education WeDo 2.0?

Na początek dobrze jest przeszkolić przyszłych adeptów detektywistycznego fachu z dziedzin takich, jak kryptologia, zbieranie odcisków palców, czy traseologia. To doprawdy imponujące, jak błyskawicznie kilkuletni chłopcy i dziewczynki uczą się szyfrowania wiadomości za pomocą szyfrów harcerskich, np. czekoladki. Z wielkim zaangażowaniem, z pomocą pędzelka i cieni do powiek zbierają odciski palców ze szklanki i porównują ślady butów odciśnięte w masie solnej.

Po wstępnym szkoleniu przychodzi czas na zabezpieczenie cennych przedmiotów. Dzieciaki korzystając z instrukcji dostępnej na stronie Lego Education , budują robota szpiegującego zdolnego ostrzec przed nieproszonym gościem. Przekonują się, jak ważnym elementem tego robota jest czujnik ruchu umożliwiający wczesne wykrycie zagrożenia . Następnie łączą się za pomocą smart huba z tabletem i przygotowują program, dzięki któremu robot będzie ostrzegał przed zbliżającymi się osobami.

Jak działa system alarmowy stworzony przez dzieci?

W aplikacji wybierają odpowiednie bloczki przeciągając je na środek ekranu i układając w kod. By Spy Robot doskonale spełniał swoją rolę potrzebny będzie bloczek oznaczony klepsydrą, do którego młodzi programiści dołączą element oznaczony, jako czujnik ruchu. Następnie pozostaje do tak napisanego kodu dołączyć bloczek dźwięków. Dzięki niemu tablet wyda odpowiedni dźwięk w momencie, gdy czujnik ruchu robota zostanie uruchomiony . Każdy z konstruktorów może przygotować własny sygnał ostrzegawczy. Może to być szczekanie psa, wycie syren, sygnał nadjeżdżającego radiowozu, czy nagrana wiadomość głosowa mająca na celu zniechęcenie potencjalnego złodziejaszka. Dzieciaki mogą zaprogramować robota w taki sposób, by w momencie wykrycia intruza kolor diody zmieniał się z łagodnego błękitu na pulsujący czerwony, czy żółty, dzięki zielonemu bloczkowi oznaczonemu smart hubem.

Jak dzieci współpracuję w trakcie zabawy?

Po przetestowaniu robota młodzi detektywi udają się do sali, w której znajduje się sejf z czekoladowymi kosztownościami. Droga do sejfu oddzielona jest laserowymi promieniami wykonanymi np. ze sznurka. Konstruktorzy dzielą się na grupy . Rolą jednej z grup jest zabezpieczenie drogi do sejfu z pomocą robotów szpiegujących w taki sposób, by zakusy złodziejaszków zostały wykryte przez robota i oznajmione głośnym sygnałem ostrzegawczym. Rolą drugiej grupy jest bezszelestne przedostanie się do sejfu w taki sposób, by nie uruchomić alarmu robota. Po kilku próbach dzieciaki mogą zamienić się zadaniami.

Niezależnie od wyników tych zabiegów zajęcia mogą zakończyć się wspólnym spałaszowaniem czekoladowego skarbu . Fajnie będzie, jeśli młodzi detektywi dojdą podczas tych działań do wniosku, że największym skarbem jest umiejętność współpracy i dobra zabawa.

O autorze: Łukasz Sikora

z zawodu nauczyciel, od kilku lat z pasją realizuje się, jako edukator i propagator technik szybkiego uczenia się i programowania dla dzieci. Niemal każdego dnia wkracza do pałacu pamięci, albo daje złapać się na hak pamięciowy, by przyswajanie wiedzy stało się łatwiejsze. Podąża także śladami Isaaca Asimova i Stanisława Lema konstruując wraz z dzieciakami roboty z zestawów Lego WeDo 2.0 i Lego Mindstorms EV3. W wolnych chwilach czyta i prowadzi bloga o książkach.

Newsletter

Zapisz się już teraz