fbpx

Wielkość czcionki:

  • A
  • A
  • A

Kontrast strony:

  • A
  • A
  • A

AKCES Edukacja na portalach społecznościowych

mój świat xl jednorożecOpowiadanie historii - ćwiczenia dla przedszkolaków i ich rodziców.

Tworzenie i opowiadanie własnych historii jest ważnym elementem rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. Stanowi często temat ich spontanicznych zabaw. Opowieści uczą dzieci wyrażania w sposób jasny swoich myśli, zwracania uwagi na związki przyczynowo skutkowe, budują kompetencje językowe, społeczne i emocjonalne, potrzebne na dalszych etapach rozwoju. 

Poniżej kilka propozycji zabaw w opowiadanie historii od LEGO® Education

Zbuduj model i wymyśl historię

Poproś dziecko, żeby stworzyło swój własny model z klocków i innych materiałów? Jak on wygląda? Jak się porusza?

Może Twoje dziecko zbuduje potwora, którego oswoi mała dziewczynka, albo niesamowity pojazd, który może jeździć, latać, a nawet zamienić się w łódź podwodną? Wszystko, co tylko podpowie dziecku wyobraźnia, może być elementem opowieści.

Mój świat XL łódź podwodna i samolot Moje postacie

Wybierz sposób losowania postaci  –  mogą to być karty, kości, spinner itp. Niech Twoje dziecko wymyśli bohaterów opowieści do wylosowania np. głośna kelnerka, gwiżdżący lekarz, śpiewający kierowca autobusu, tańczący staruszek, dmuchająca bańki dziewczynka itp. Opowiedzcie z dzieckiem historię, używając wybranej (wybranych) postaci.

Co zrobi każda z nich? Użyjcie klocków i innych materiałów, aby stworzyć scenę do swojej historii.

Moje miejsca

Wybierz sposób losowania miejsca – mogą to być karty, kości, spinner itp. Niech Twoje dziecko wymyśli różne miejsca akcji opowieści do wyboru np. park, plac zabaw, plaża, pokryta śniegiem góra, itp. 

Co może się stać w takim otoczeniu? Co mogą zrobić postacie? Użyjcie klocków i innych materiałów, aby stworzyć scenę do swojej historii.

Mój nastrój45018 right 01

Wybierz sposób losowania emocji– mogą to być karty, kości, spinner itp. Niech Twoje dziecko wymyśli różne uczucia – smutny, szczęśliwy, zły, samotny, zaskoczony, podekscytowany, niespokojny, wesoły, entuzjastyczny, radosny, wdzięczny i tak dalej. Opowiedz historię o postaci, która okazuje ten nastrój.

Jak zachowuje się wasza postać, kiedy dopada ją wybrany nastrój? Co sprawiło, że Wasz bohater czuje się w ten sposób? Użyj klocków i innych materiałów, aby stworzyć scenę przedstawiającą tą część ich historii.

Moja pierwsza historia

Wykorzystaj losowe wybory z aktywności “Moje postacie” (co najmniej 2 bohaterów), “Moje miejsca” (co najmniej 1 miejsce) i “Mój nastrój” (co najmniej 2 uczucia). Poproś dziecko, aby stworzyło historię do opowiedzenia lub do opisania oraz zbudowało z klocków sceny, w których ich historia ożyje. Co się wydarzy?

Wyobraź sobie

Poproś dziecko, aby znalazło w domu (np. w książce) lub w Internecie, zdjęcie przedstawiające jakieś zdarzenie np. psa łapiącego piłkę.

Wymyślcie historię o psie. Gdzie to jest? Kto jest z psem? Kogo to spotyka? Kiedy dzieje się historia? Co stanie się za chwilę? 

Porozmawiaj z dzieckiem na ten temat, a następnie stwórzcie swoją opowieść z klocków i innych materiałów.

mój świat xl domki ludzikiWspaniała przygoda

Wspaniałe przygody wymagają wspaniałych opowieści, którymi można się dzielić z innymi. Poproś dziecko, aby opowiedziało swoją wspaniałą przygodę budując z klocków i innych materiałów. Zachęć dziecko do uporządkowania historii i używania opisów tak, aby zaciekawić odbiorców.

Magiczna Ryba i Złote Kryształy.

Udawaj, że Ty i Twoje dziecko właśnie znaleźliście skarb - Złote Kryształy - i spotkaliście magiczną rybę.

Jakie moce mają kryształy? Co można z nimi osiągnąć? Jaką rolę odegra Magiczna Ryba?

Zbudujcie z klocków i innych materiałów bajkę o Magicznej Rybie i Złotych Kryształach i opowiedzcie ją wspólnie.

Wybierz swoje zakończenieopowieści zakończenie

Przeczytaj bajkę ze swoim dzieckiem, a następnie zaproponuj dziecku, aby stworzyło nowe, alternatywne zakończenie. Być może księżniczka złamie nogę? Co, jeśli Baba Jaga zmieni zdanie i zostanie wegetarianką? Zachęć dziecko do wymyślenia kilku różnych zakończeń jednej bajki. Zbudujcie opowieść z klocków i innych materiałów.

Mój osobisty park

Poproś dziecko, aby pomyślało o tym, co jest fajne w parku. Zbudujcie wspólnie wymarzony park dziecka. Co by w nim było? Może jezioro z łódkami do wynajęcia? Ścieżki do biegania? Basen? Huśtawki i zjeżdżalnie? Dajcie się porwać zabawie w wymyślonym parku.

mój swiat XL ufoZabawa w kosmosie

Stwórzcie z dzieckiem opowieść o tym, jak jego grupa przedszkolna została wybrana do podróży w kosmos. Zachęć je, żeby określiło, kto będzie miał jakie role i zadania. Co będą jeść? Co zobaczą? Kogo spotkają? Gdzie lecą? Czy wrócą na Ziemię? Jak długo ich nie będzie? Co się dzieje w tym czasie z ich panią? Zwróćcie uwagę, żeby nikogo nie zostawić. 

Zbudujcie tę historię z klocków i innych materiałów.

Zestawy przedszkolne, kóre można wykorzystać przy zabawie znajdziecie tu :) 

żródło

Newsletter

Zapisz się już teraz